Published On: 18/07/2025

Jawel, Jacky Vimond is vandaag jarig want hij kwam ter wereld op 18 juli 1961 in Saint-Lô, Frankrijk. Hij was een invloedrijk figuur in de internationale motorcross en begon zijn carrière op jonge leeftijd, geïnspireerd door zijn vader en oudere broer. Hij maakte zijn debuut in het Franse motorcrosscircuit in de jaren zeventig. Al snel vielen zijn talent en doorzettingsvermogen op: hij werd in 1978 Frans kampioen bij de junioren in de 125cc-klasse en won daarna driemaal op rij de Franse titel bij de senioren.

Vanaf 1979 reed Vimond in het wereldkampioenschap 125cc. Ondanks tegenslagen als blessures en gezondheidsproblemen, behaalde hij in 1982 een zesde plaats in het wereldkampioenschap. Zijn doorbraak kwam na zijn overstap naar de 250cc-klasse in 1984. Daar werd hij zowel in 1984 als 1985 vicewereldkampioen, telkens achter de Oostenrijker Heinz Kinigadner. Vimond kreeg de bijnaam “De Roze Panter” vanwege zijn opvallende roze racepak.

The Pink Panther

 

In 1986 schreef Vimond geschiedenis door zeven van de twaalf Grote Prijzen te winnen en als eerste Fransman ooit wereldkampioen motorcross te worden in de 250cc-klasse, uitkomend voor Yamaha. In de onderstaande video zie je hem tijdens de GP in de VS, die dat jaar in Unadilla werd gereden. Dat was overigens geen groot succes want hij viel in beide reeksen uit. Vimond liet het niet aan zijn hart komen want hij werd twee weken eerder onverwacht vroeg wereldkampioen in Rudersberg, Duitsland, omdat zijn rivaal Michele Rinaldi weinig punten scoorde door een voorval in de trainingen.

Jacky Vimond aan de zijde van Jean-Claude Laquaye tijdens de 2023-editie van de Trophée 875.

 

De Italiaan kon een overstekende monteur niet ontwijken en crashte. Rinaldi hield er een pijnlijk aangezicht aan over en kon niet voluit gaan tijdens de reeksen waardoor Vimond eerder dan verwacht zijn wereldtitel bij de kwartliters kon vieren. Na zijn carrière als rijder werd Vimond coach en speelde hij een sleutelrol in de ontwikkeling van toprijders als Sébastien Tortelli, David Vuillemin en Romain Febvre. Zijn erfenis als eerste Franse wereldkampioen én als opleider van nieuw Frans talent maakt Jacky Vimond een echte pionier en icoon in de motorcrosswereld. Wij wensen de snelle en sympathieke Fransman een gelukkige verjaardag toe. 

Tekst: Danny Hermans

Foto’s: Yamaha Europe en Danny Hermans