Afgelopen weekend werd in Fort 4, Shelter te Mortsel 100 jaar K.A.M.V. Mortsel in een tentoonstelling gegoten. De bestuursleden hadden flink wat energie gestoken in deze mijlpaal en wij waren erbij.
K.A.M.V. Mortsel werd opgericht in 1925 tijdens de bloei van de industriële zone van de Oude God – Mortsel. De nabijheid van automobielfabrikant, Minerva, vormde een ideale voedingsbodem voor de motorsport. In de beginjaren organiseerde de club uitstappen en de eerste wedstrijden met auto’s en motoren.
De motoren waren niet van de minste. Zo kon je de machines aanschouwen van o.a. Leon Liekens, Roger De Coster, Albert Aerts en het legendarische Wim Motors-team dat in 2001 de WK endurance wereldtitel pakte.
Voorzitter Sonja Malfroy nam het woord en ging met veel enthousiasme doorheen de rijke geschiedenis van de club. De tentoonstelling werd een aangename wisselwerking tussen vele documenten, memorabilia, clubarchieven, video’s, motoren en uithangborden. Er waren heel wat clubleden aanwezig met een mooi palmares in de motorsport.
Ook Luc Vervoort nam het woord en haalde de verbroedering aan met MAC Sint Christoffel uit Gemert. Een bekend lid van KAMV Mortsel is Peter Herlings, vader van vijfvoudig wereldkampioen Jeffrey. Hij kreeg een mooi cadeau overhandigd van Arie Croojmans van de club in Gemert.
Over de club
De Tweede Wereldoorlog bracht zware verliezen: Mortsel werd zwaar gebombardeerd en de club viel volledig stil. Maar op 3 augustus 1947 vond de heropstart plaats met een interprovinciale proef op het terrein van Hof van Rieth, bezaaid met bomkraters. Karel Dom won er bij de senioren en de heropstanding van K.A.M.V.was een feit.
In de jaren ‘50 beleefde de club haar eerste hoogtepunt met drukbezochte motorcrosswedstrijden. Op het terrein van Hof van Rieth werd zelfs een vaste trainingsomloop ingericht. De wedstrijd van 27 augustus 1950 werd de apotheose van het seizoen en is volledig te zien op de tentoonstelling via een 17 minuten durende originele tv-opname.
K.A.M.V. heeft zich in de daaropvolgende decennia verder ontwikkeld tot een van de toonaangevende clubs van het land. Met drie internationale wereldtitels – in motorcross sidecars (1990), endurance (2001) en classic wegrace (2020) – en bijna 200 nationale titels, groeide de club uit tot een vaste waarde binnen de Belgische motorsportwereld.
Het sociaal engagement bleef nooit achter. Zo werd in 1953 een benefietcross georganiseerd ten voordele van de slachtoffers van de Watersnoodramp. De volledige opbrengst ging naar de getroffen gezinnen aan de Westerschelde.
Vandaag telt K.A.M.V. nog steeds honderden actieve leden, organiseert het jaarlijks tientallen evenementen en onderhoudt het sterke banden met Motorsportschool Zolder en Circuit Zolder.
Dat alles zonder ooit de thuisbasis te verlaten: 100 jaar motorsport, 100 jaar Mortsel.
Tekst en foto’s: Danny Hermans